מהי הדברה?

  • 0

מהי הדברה?

כשאנו מדברים היום על הדברה – אנו מדברים על צורך קיומי של האדם – להרחיק ממנו מזיקים וסכנות אשר עלולים לפגוע בבריאותו. רבים רואים בהדברה כפגיעה בבעלי חיים ובהתנהלותו הטבעית של הטבע – אך ששוקלים טענה זאת מול הסכנות הרבות שיכולים להביא לחיינו מזיקים וחיות לא ידידותיות – מובן לנו שעלינו להרחיק סכנות אלו מבתינו בכל מחיר.

אין צורך להסביר את הסכנה של הימצאות נחשים ליד סביבת מגורינו. כך גם לגביי יתושים (הנושאים בגופם נגיפים וחיידקים), עכברים וחולדות (הנושאים בגופם מחלות כגון: כלבת) ואף יונים אשר מפרישות חומרים שלא בריאים לנו ואף נושאות בגופן מחלות וחיידקים.

כל אלו מהווים סכנה ממשית על כל אדם הבא במגע איתן או לעיתים אף נושם את החומרים שחיות אלו מפרישות מגופן. הסכנה גדולה יותר שמדובר בחומר רעיל אשר יכול במקרים מסויימים להביא לתגובה ישירה – ולמצב גופני מסוכן (הכשת נחש). בעבר אנשים רבים אף איבדו את חייהם בדרכים כאלו – היום, בעקבות עליית המודעות לעניין, מקרים אלה הם בודדים אך עדיין עלינו להיזהר ולפקוח עין תמיד.

כשאנו מדברים על היתרונות שמביאה הדברה לחיינו – אנו יכולים לדבר על סביבה נוחה ובריאה לילדים (ובמיוחד לתינוקות – שעליהם ההשפעה גדולה יותר), סביבה נקייה ואסטטית יותר (מאשר סביבה מלאה בקני יונים ובשאריות שהן משאירות אחריהן), סביבה בעלת ריח נעים יותר ובעיקר היגיינית יותר ומוגנת מסיכונים מיותרים.

הדברה צריכה להעשות מצורה מקצועית ומכוונת כדי להיות אפקטיבית ויעילה לאורך זמן. לצערינו יש רבים בתחום שמבצעים הדברה בצורה חלקית או לא אפקטיבית – וחוץ מלקחת כסף לא יעלימו את המפגע, מה שיאלץ לבצע הדברות חוזרות גם בעתיד. אומנם יש מפגעים חוזרים שלא ניתן להעלים לצמיתות – אך הדברה נכונה ואיכותית תוכל להקטין את הסיכוי לחזרה של מפגע קיים – ולהעלים חלק מהמפגעים לעיתים אף לצמיתות.


Leave a Reply

לכל שאלה על פסטיבלים ונושאים שקשורים למאמרים שבאתר זה אל תחששו ליצור קשר