כל מה שצריך לדעת על שוק ההון בישראל

 • 0

כל מה שצריך לדעת על שוק ההון בישראל

שוק ההון בישראל

שוק ההון בישראל הוא עולם מורכב ומרתק בו לוקחים חלק פעיל שחקנים רבים כמו בנקים, חברות ביטוח, תאגידים ובתי השקעות. שוק ההון בארץ עבר תהפוכות גדולות לאורך השנים, יסודותיו הונחו עוד לפני הקמת המדינה, ואירועים משמעותיים ומרכזיים בארץ ובעולם, לרבות אירועים במשק המקומי, עיצבו את פניו של שוק ניירות הערך והבורסה בישראל.

את שוק ההון מחלקים לשוק המניות ושוק האג"ח. למעשה זוהי זירה כלכלית בעלת פעילות ענפה שתפקידה העיקרי לגייס הון מהציבור לחברות ממשלתיות ופרטיות לתקופת זמן מסוימת, לרוב לטווח ארוך. בשוק ההון נפגשים חברות הזקוקות למימון עם חברות ואנשים פרטיים המעוניינים להשקיע את כספם כדי להרוויח ולייצר ערך כלכלי. למעשה, בשוק ההון הכסף עובד עבור המשקיעים, כאשר חברות הזקוקות למימון יכולות לגייס את ההון הנדרש עבורם. כך למעשה גלגלי השוק המקומי נעים קדימה, יזמים יכולים לפתח מוצרים ושירותים חדשים, חברות יכולות להשקיע בפיתוח ומחקר וגם הממשלה יכולה לגייס הון הנדרש לפעילויות שונות כדי לייצב את המשק המקומי, להכווין את הכלכלה וגם כדי לשלוט על התקציב.

Depositphotos_19783509_m-2015

מי משתתף בשוק ההון בישראל?

שוק ההון הוא מקום מפגש של גופים עסקיים, פרטיים וציבוריים, גופים פיננסיים וגופים ממשלתיים. כל השחקנים הלוקחים חלק בשוק ההון בישראל משתתפים באופן אינטנסיבי בפעילות המתקיימת בו. הממשלה יכולה לגייס הון מפרטיים לצרכיה המשתנים, היא גם יכולה להחליט להזרים הון לשוק ההון כדי לייצב את השוק ולחזק את הכלכלה המקומית. חברות משתתפות בשוק ההון למגוון מטרות, לדוגמה כאפיק לגיוס מימון, לצרכי השקעה ויצירת רווחים, לניהול שוטף של תזרים המזומנים ולביצוע עסקות מטבע.

פרטיים משתתפים בשוק ההון לצרכי השקעה וחיסכון. למעשה כל מי שחוסך לפנסיה או משקיע בתוכניות חיסכון לטווח בינוני וארוך לוקח חלק פעיל בשוק ההון מאחר וכספו מושקע בין השאר במניות. שוק ההון מאפשר לפרט לייצר רווחים וליהנות מתשואה חיובית, אמנם יש בכך סיכון ועלולים לספוג הפסדים, כפי שקרה במשברים שונים בשוק ההון בארץ ובעולם.

במסגרת קורסים במסלול לימודי שוק ההון במכללת פסגות זוכים לסקירה של שוק ההון הישראלי ומכירים את השחקנים השונים ואפשרויות ההשקעה. למי שעושה את צעדיו הראשונים בשוק ההון הישראלי מומלץ להירשם לקורס ניהול תיק השקעות עצמאי.

ההיסטוריה של שוק ההון בישראל על רגל אחת

המסחר במניות בישראל החל עוד לפני קום המדינה. המסחר התנהל במשרדי בנק אנגלו פלשתינה החל משנות ה-30 של המאה הקודמת, שכן הבנק שימש כבנק המרכזי של המדינה עד להקמת בנק ישראל. לאחר הקמת המדינה עברו מספר שנים ואז הוחלט על הקמת הבורסה לניירת ערך בתל אביב. בתקופה זו התאגדו הבנקים ובתי ההשקעות על מנת לנהל את המסחר. בראשית דרכה הבורסה לניירות ערך התנהלה ממשרדי בנק לאומי שהתפתח מבנק אנגלו פלשתינה. בתקופה זו היו מגיעים משקיעים וסוחרים ברגל כדי למצוא הזדמנויות קורצות ולסגור עסקאות, כל זאת ללא מחשבים ואינטרנט מהיר.

בשנים הראשונות להיווסדה של הבורסה לניירות ערך בתל אביב פעלו בה בעיקר עולים חדשים בעלי הון ופרטיים שקיבלו שילומים מגרמניה. שר האוצר דאז החליט להטיל מיסוי על רווחים בבורסה וכתוצאה מכך חלו נפילות בשוק ההון בישראל, וזאת במקביל למיתון הקשה שפקד את המשק המקומי ואת המדינה הצעירה.

לאחר מלחמת ששת הימים ידעה הבורסה ימים יפים והמשקיעים הרוויחו היטב כתוצאה מהגאות בבורסה. לאחר מספר שנים הוחלט על הקמת הרשות לניירות ערך כדי לפקח על הפעילות בבורסה ולפקח גם על המסחר בשוק ההון. עם השנים המסחר בשוק ההון התפתחת במהירות, הוסרו חסמים שונים שעיכבו את צמיחת הבורסה, נכנסו שחקנים חדשים, ולמעט המשבר הקשה בעקבות התרסקות מניות הבנקים בשנת 1983, נחשבת הבורסה בתל אביב כיציבה.

משלוחים מהיום להיום

בחוק ניירות ערך נקבע כי רק חברים בבורסה יוכלו למכור ולקנות ניירות ערך. החל משנת 2000 חברי הבורסה מבצעים קנייה ומכירת של ניירות ערך באמצעות מערכת מחשוב מתקדמת, הם מבצעים פקודות עבור ציבור המשקיעים ומרוויחים עמלות. כל ישראלי יכול להשקיע בשוק ההון, לרבות בבורסה לניירות ערך, באמצעות פתיחת תיק השקעות, את התיק ניתן לנהל לבד אך לרוב פונים לבית השקעות המציע שירותי ייעוץ וניהול ההשקעות.

בבורסה סוחרים בסחורות כמו מניות, אג"ח ממשלתי וקונצרני (אגרות חוב), מלווה קצר מועד (מק"מ), אופציות וכיוצא בזה. המדד המרכזי של הבורסה נקרא מדד ת"א 25 והוא משקף את 25 המניות הגדולות ביותר, יש גם מדד ת"א 100 ומדדים נוספים.

הכנסה נוספת און עיקרית באמצעות השקעות בשוק ההון בישראל

בשוק ההון יש מושגים רבים בעיקר מתחום הכלכלה, עבור רבים זהו שוק מאיים ולכן יש המפחדים ממנו. עם זאת, מי שלומד קורס לימודי שוק ההון זוכה לידע מקיף ומעמיק בנושא ורוכש כלים חשובים הנחוצים להשקעה נכונה וחכמה בשוק ההון. באמצעות השקעות בשוק ההון בישראל יכול כל אדם לייצר לעצמו הכנסה נוספת, לתת לכסף הפנוי שלו לעבוד עבורו ולייצר תשואה גבוהה ומשתלמת, ויש המתמקצעים בתחום מאתגר ומורכב זה ועוסקים בשוק ההון במשרה מלאה.

בשוק ההון הישראלי יש לא מעט אפיקי השקעה, למעשה רוב הציבור מושקע בצורה זו או אחרת בשוק ההון המקומי, לדוגמה דרך קרנות הפנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות, חסכונות המושקעים בבורסה ועוד. מכשיר ההשקעה המרכזיים בשוק ההון הם:

 • פיקדונות– אפיק השקעה סולידי ופופולרי המבטיח שמירה נומינלית על ערך הקרן. במציאות של היום בה הריבית כמעט אפסית נראה כי כמעט אף אדם אינו משקיע בפיקדונות בגלל התשואה האפסית.
 • מק"מ (מלווה קצר מועד)– אפיק השקעה סולידי לטווח קצר המקנה ביטחון גבוה ותשואה ידועה מראש.
 • אג"ח– השקעה סולידית יחסית, אפשר להשקיע באג"ח ממשלתי המאפשר חשיפה סולידית, לרוב ניתן להשיג תשואה יחסית נמוכה לעומת אפיקי השקעה אחרים כמו מניות.
 • מניות– השקעה במניות גורמת לחשיפה גבוהה לסיכונים שונים העלולים לגרום להפסד כספי, עם זאת זהו אפיק השקעה משתלם ורווחי, כל עוד פועלים במיומנות ובזהירות.
 • קרנות נאמנות– השקעה בניירות ערך באמצעות קרן נאמנות על פי תשקיף והסכם הנאמנות של הקרן בה בוחרים. יש בשוק ההון הישראלי מאות סוגי קרנות המכסות את כל הסקטורים ואת כל אפיקי ההשקעה. השקעה באמצעות קרנות נאמנות מאפשרת פיזור סיכונים, נזילות גבוהה וניהול ההשקעות על ידי אנשי מקצוע.
 • תעודות סל– אפיק השקעה בעל יתרונות רבים כמו פיזור ההון בין ניירות ערך המרכיבים את המדד, אין צורך לקנות ניירות ערך וניתן לסחור בתעודות.
 • כתבי אופציה– השקעה בכתבי אופציה מאפשרת מינוף גבוה ורווח משמעותי, אך גם הסיכון גבוה ועלולים לסבול מהפסד משמעותי בפרק זמן קצר.
 • אופציות מעו"ף– אפשרות למינוף גבוה בעלות יחסית נמוכה לזמן מוגבל, השקעות באפיק אופציות מעו"ף מחייבות ניסיון רב, זהירות ומקצועיות.
 • חוזים עתידיים– אפיק השקעה בבורסה המאפשר מסחר בחוזים עתידיים המפרטים התחייבות למכירה או לרכישה של סחורות במועד נקוב מראש, במחיר הנקבע בביצוע העסקה ובמקום מוגדר.

ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי

לימודי שוק ההון במכללת פסגות

מכללת פסגות הוקמה בשנת 2005 ונחשבת לוותיקה ולמובילה בתחום לימודי שוק ההון, נדל"ן, יזמות עסקית ושיווק באינטרנט. המכללה מציעה קורסים מקצועיים ומעמיקים במסגרת לימודי שוק ההון, בין השאר ניתן ללמוד במכללת פסגות את הקורסים הבאים:

 • קורס ניהול תיק השקעות עצמאי
 • קורס אג"ח
 • קורס אופציות מורחב
 • קורס מסחר יומי בבורסה
 • קורס ניהול פיננסי

Leave a Reply

לכל שאלה על פסטיבלים ונושאים שקשורים למאמרים שבאתר זה אל תחששו ליצור קשר